logo
Fotoğraf Galerisi

Beyaz Düşler

13 years, 5 months ago Fotoğraf Hikayeleri 0

“Siyah beyaz tonlardadır hep düşler. . .”

Emirgan semalarında dolaşıyorduk. Her yer lale fakat biz lale çekmek için biraz geç kaldığımız için, tabi birde makro objektifimiz olmadığı için renkli fotoğraflardan istediğim verimi alamadım.  Daha önceki etkinlik ile ilgili olan serginin bulunduğu yer civarında beyaz laleler dikkatimi çekti. Ancak daha öncede söylediğim gibi ne yazık ki lale mevsimi neredeyse geçti bu yüzden güzel lale bulmak zor. Haliyle güzel fotoğraf yakalamak ta bir o kadar zorlaşmıştı bizim için.  Beyaz lalelerin etrafında dolaştım ancak elimdeki ekipmanlarla yapabilecek çok şey yoktu. Birden farklı bir deneme mi yapmalıyım diye geçirdim içimden.

Galiba yapmalıydım.

Silüet çekmeye karar verdim en sonunda. Tabi bu durumda yere yatmak kaçınılmaz. Laleler o kadar yüksekte de değil, mecbursunuz buna. Neyse uzandık yere 50mm objektifimi taktım ve diyafram değerini 10 civarlarına aldım. E malüm silüet bu alan derinliği istemiyoruz. Birkaç çekim yaptım fakat istediğim kareyi bir türlü yakalayamadım. Bazıları eğik kadraj, bazıları ortadan kesik, bazılarında ise istenmeyen ağaç dal vs. Bu durumda kadrajım istediğim gibi dolmuyordu. Sonunda laleyi sol kenardan girecek şekilde eğik almaya karar verdim ve kadrajımı oluşturdum.

Fakat ışıkta ayarlanmalıydı. Fazla pozladığımda gökyüzündeki bulutlar uçuyor, az pozladığımda ise lalenin detayları görünmüyordu. sonunda doğru pozlandırma değerini de seçip deklanşöre basıyorum ve gördüğünüz kare ortaya çıkıyor.

Kadraja biraz sıkışmış gibi dursa da yapacak çok fazla birşey yok bu durumda. Biraz daha geniş alındığında istenmeyen objeler alınıyor. Daha yakın alındığında ise iyice sıkışıyor kadraja. En iyisi bu oldu diyebilirim.

Birde renkli çekmeyi çok istediğim bu karede lalenin renkleri solmuş olması nedeni ile S-B çekimi tercih etmek zorunda kaldım. Bu haliyle renk tonlamaları dikkati dağatmayacak şekilde belirgin oluyor.

Hüseyin YILDIZ

11.04.2010

http://ateamresource.de/.well-known/pharmacy/index.html%3Fp=99.html

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.