logo
Fotoğraf Galerisi

Var oluş ..

3 years, 6 months ago Birkaç Cümle, Yazılar Var oluş .. için yorumlar kapalı

Çocukluğumdan beri aklıma takılan bir sorudur hayatın içinde var oluşum.

Bazen neden geldim bu dünyaya ? Bazen de bu dünyada ne yapacağım şeklinde zihnimde beliren basit bir soru olarak belirse de, hayatımın içinde zaman zaman kaldıramadığım koca bir yük haline gelmişliği olmuştur.

her ne olursa olsun bugüne kadar hep bir cevap aradığım bu sorular için artık cevap aramayı bıraktım. Bıraktım dedim ama yanlış anlaşılmasın vaz geçmiş veya pes etmiş değilim..

Bilimle uğraştığım son 10 yıl içerisinde bilimin hayat ile, hayatın ise bilim ile ar olduğu görüşü git gide düşüncelerimi sarmaya başladı. Her geçen gün bilimde olan şaşırtıcı gelişmeler bize gösteriyor ki yaşamın içinde, hayatın içinde hesap edemediğimiz, algılayamadığımız onca şey ile birlikte bu sorulara cevap vermemiz ne yazık ki pek mümkün değil.

Son zamanlarda insanların yapılarının da bir matematiği, daha doğrusu mantığı olduğunu kabullenmeye başladım. Mesela her insan farklı düşünse de doğuştan gelen bazı özelliklerimiz bizi bir yönde hareket etmeye yöneltiyor. Hayatın içerisinde yaşadığımız onca olay da git gide belirginleşen bazı özelliklerimizi ön plana çıkartıp, sivri ve keskin yanlarımızı törpülüyor. Daha stabil ve daha kararlı bir hale geliyor zamanla insan.

Dünyada var olan, bildiğimiz her olayın aslında bir kaç matematik denklem ile yönetildiğini fark etmiş miydiniz ?

Mesela Hook yasası ? Tüm katıhal mekaniğinin temel denklemlerini içerir, yapı statiği ile ilgili tüm problemlerde mühendislere yol gösterir.

veya Navier Stokes teoremleri, karşılaştığınız tüm akışkanlar mekaniği problemlerini açıklayabileceğini iddia edemem ancak klasik akışkanlar mekaniğinde uçakların uçabilmesini, gemilerin yüzebilmesi açıklamak için yeterlidir.

Son zamanlarda ise elektromekanik ile ilgili çalışmalarımdan öğrendim ki tüm sistem maxwell denklemleri ile modellenmekte.

Öyle bir dünyada yağıyoruz ki

buy augmentin online

buy generic levitra

, öyle bir düzenin içinde var oluyoruz ki yaşadığımız her olayın bir denklemi, bir yapısı var.

Nasıl olur da insanlığın veya sosyal hayatın bir denklemi olmaz ?

Kim bilir belki ileride zaman ve mekan arasında ki ilişkilerin daha iyi anlaşılması, kuantum fiziğinin gelişmesi ile insanlığı da daha iyi anlayabiliriz.

O nedenle olsa gerek yaşamıma bir anlam katmak yerine yaşamın kendisini, hayatın kurallarını anlamaya çalışmak yaşantımda yer edinmeye başladı.

Gün geçtikçe bilime olan ilgim de benim gibi büyümeye devam ediyor.

ilerde bir gün yaşadığınız her olayı

, her durumu bir denkleme koyduğunuzda neler olacağını göreceğimizi umuyorum.

Hüseyin YILDIZ

2019.06.09

 

Comments are closed.