logo
Fotoğraf Galerisi

Zamanın Getirdikleri

5 years, 7 months ago Birkaç Cümle 0

Yaşamak dediğimizde göz ardı edemediğimiz ve yaşantımıza işleyen en büyük olgudur ZAMAN.
Her daim ileriye akar, hiç durmaz. keşke dursa dediğimiz çokça zaman olmuştur hepimizin ama bir türlü durupta bizi beklemez. Adeta bizi geride bırakırcasına hep ilerler, ileri gider. oysa biz durmasını hatta geriye doğtu sarmasını isteriz..

Peki neden ?
Geçmişteki hatalarımızı düzeltmek, sahip olduklarımızı iyileştimek için.. Öyle ki her ne kadar kabullenmemiş olsakta bir yanıöız şuanki bizi yeterli görmediğindendir bu geçmiş sevdası, hep yaşadığımız andan şikayet eder dururuz.
Neden böyle oldu ki ?
Olmamalıydı..
Ben bunu haketmedim..
Nasıl olurda bu benim başıma gelir..
Hayat bunu bana layık gördü..
gibi pek çok düşünce beynimizi kemirmeye başlar.. O an sanki yaşadığınız hayat size ait değilmiş gibi hissedersiniz. Dolayısı ile memnun olamayız yaşadığımz hayattan..
Zaten bu güne kadar kim olmuş ki ..

Pek çoğumuzun mutlu olamama nedenidir belkide bu. Yaşananları kabullenemeyip kendi yaşadığı hayatın başkasına aitmiş gibi dışlanması ve tabi zamanın bize getirdiklerine olan ön yargımız..

Zaman işte durmuyor geçip gidiyor. Her değişiminde de bizden koca bir parça alıp götürüyor..
Yüzümüz kırışıyor,
Sesimiz değişiyor,
Hastalıklar geliyor,
Yüreğimiz kırılıyor..
Bir sürü şey, zamanın çok küçük bir diliminde gerçekleşiveriyor bizim için..

Yaşadığımız onca şeyi bir kenara bırakırsak, koca bir gelecek var önümüzde..
Peki ya bu gelecek nasıl gelecek ?
Gönül isterdi ki gözümüzü kapatıp açtığımızda herşey istediğimiz gibi olsun, herşey yaşamayı beklediğimiz, umduğumuz gibi gitsin.. Amma ne yazık ki hiçte öyle olmuyor. Her defasında kendimizi toplamamıza ramen, tekrar tekrar zamanhayat bize oyun oynuhor. Sürekli bir aldanış söz konusu. Hep hayatı yaşamak isteriz, gönlümüzce olsun deriz ya, gezmek, sevmek, sevilmek ve eğlenmeyi bekleriz.. Çalışmak, üzülmek, acı çekmek tabudur bizim için bunların hayatımızda yeri yomtur.. ve sonunda geldiğimiz noktaya baktığımızda ise kafamızda kurduğumuz o itopik hayattan oldukça uzak ve her şeyden bir parça katılmış, acılı pizza kıvamında bir hayatla karşılaşıyoruz ve sonunda burun kıvırıp mutsuz bir yüz ifadesi takınmaya devam ediyoruz..

Hendimizi hayatın akışına bırakıp yaşamaya devam ediyoruz.. Yaşadığımız bu hayatta rüzgar bizi nereye savurursa oraya gidiyoruz.. Kimilerimiz buna Zamanın getirdikleri diyor..

Evet çoğunlukla acı ve hüzün olmakla birlikte zaman sürekli olarak birşeyler getirip duruyor bize. her an herşey değişebiliyor. Ancak zamanla gelenler bize ait değilse biz onları kabul edemiyoruz, benimseyemiyoruz. Bizden hep uzak oluyorlar.

Bunun en temel nedeni zaman geçerken beklentilerimizin öngörü haline gelememesidir aslında. İstediklerimizi sonuç odaklı dişünüp tek bir noktada değerlendirmemiz belkide.. Oysaki yaşadıklarımızı gözlemleyip, yaşananları doğru ön görsek ve bu öngörüler doğrultusunda yeni yollar ile istediklerimize ulaşmaya çalışsak durum bu denli rahatsız edici olmazdı belkide. .
Kendimi yaşamın bir kenarına sürüklemek yerine yaşamak istediklerimizi yönlendirerek, bilinçli bir şekilde yaşasak, zamanla değişimin farkında olup, sonunda büyük hayal kırıklıklarına yüz vermeyiz. Kendi hayatımızı kontrol altında tutar, yaşadıklarımızın sorumluluklarını kabullenir ve bilinçli bir yaşam süreriz. Tabiri caizse zamanın bize getirdiklerinle yetinmez, daha fazlasına sahip olurduk..

Karar almak için geç değil daha artık zamanın bize verdiklerini kabullenmek yerine, zamana istediklerimizi vermesi için baskı yapmalıyız.. Yaşadıklarımızı kabullenip hatalarımızı kendimiz telafi etmeye çalışmalıyız..

Hüseyin YILDIZ
31.01.2014 23:55

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.