logo
Fotoğraf Galerisi

İSÜF İstanbul Silüeti

9 years, 11 months ago Fotoğraf Hikayeleri 0

1384381_10151698062273062_1353170651_nGünlerden Pazar

Pek çok pazar olduğu gibi bu pazarda fotoğraf çekimine gidiyoruz. FSO olarak güne 09:00 da eminönü den başlıyoruz. Balat sokaklarını gezdikten sonra İSÜF ile buluşup oradan da Üsküdara gidiyoruz..

Akşam saatleri güneş battı batacak, dolayısı ile Vapurdan iner inmez fotoğraf çekmeye başlıyoruz. Tam ne çeksem diye düşünürken iki arkadaş gruptan ayrılıp portre çekimi yapmaya başlıyor. Bende istanbul silüeti ile birlikte arkadaşları çekme kararı alıyorum. .

İlk olarak kompozisyonu oluşturuyorum.

Arkada kocaman bir istanbul silüeti olacak. Modellerim kadrajın bir köşesine yerleşecek ve mümkün olduğunca yüz hatları belli olacak. Aynı zamanda zeminde duran taşlar çerçeve oluşturacak ve gökyüzü ile denizin ayırt edilebilmesi için (gri tonlarda ikisi çok benzer tonlara ulaşıyor) denizin fotoğraftaki kapladığı alan azaltılacak.

Ayakta çekilen fotoğraflarda istediğim kadraj mümkün değil. Deniz ve gökyüzü birbirine çok yakın alan kaplıyor. O nedenle istediğim açıyı görecek bir bank buluyorum ve oturuyorum. Vizörden baktığımda deniz ve gökyüzü ile deniz arasında isetediğim uyumu yakalıyorum ve modellerin kadrajdaki yerini de ayarladıktan sonra Makinamı ayarlamaya başlıyorum ;

İlk olarak önceliğimi belirlemem gerekiyor

, yanımda tripod olmadığı için (ki tripod kullanmayı nedense bir türlü sevemedim) elimin titrememesi en çok dikkat etmem gereken şey olduğunu düşünerek perde hızını (enstantene) değerine ortalama bir değer biçiyorum. yaklaşık 85 mm ile çekileceğinden 1/100 ve üzeri olması yeterli diye düşünüyorum. (odak uzaklığı x crop çarpanı yaklaşık değer verir bize)

Daha sonra ikinci önceliğimin de net alan derinliği olduğunu bildiğim için mümkün olduğunca diyafram değerini kısmam gerektiğini düşünüp arada denge kurmaya çalışıyorum. Bu kararı verirken arka tarafta bulunan istanbul silüetinin cam gibi keskin olmasını istemiyorum. Aksine yumuşak ve dokusal olmasını bekliyorum. Böylece ortalama olarak 4.5-5.6 gibi bir değerde olması gerektiği kanaatine varıyorum.

Bu düşüncelerin aklımda canlanması ile havanında karardığını ve ışığın azaldığını göz önüne alıp ilk olarak ISO değerini makinamın yeterli gördüğüm maksimum değeri 800 e alıyorum. Sonrasında diyafram değerini f.4.5 olarak seçip -2 düzeltme faktörü ile enstantene değerini makinaya bırakıyorum. Sonuçta makine perde hızını 1/200 olarak ayarladığında elimin titreme eolasılığının da olmadığını düşününce geriye sadece modellerin istediğim açıda çekim yapması kalıyor.

Kadrajımı tekrardan ayarlayıp doğru zamanı bekliyorum.

Gerçek Değerler:

Makina : Canon Eos 5D Klasik
Lens : Canon EF 24-85
Odak uzaklığı : 56
ISO : 800
Diyafram : f 4

https://antibiotiquesenligne.com/promotions/amoxil/index.html

,5
Perde Hızı : 1/200

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.